پیشنهادات ویژه

خرید آنلاین

شرایط اقساط

آسان و ارزان خرید کنید .

با خرید آنلاین از کیان سفر؛ سریع، راحت و ارزان سفر کنید .

خرید تورهای قسطی آسان‌تر از همیشه

کلیک کنید !

آیا ممکن است که کسی دو بار ویروس کرونا بگیرد؟

ویروس کرونا یک ویروس ناشناخته است که هنوز که هنوزه پزشکان و کارشناسان اطلاعات کمی از آن دارند. این روزها که بیش از 137،000 نفر در دنیا به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تا به حال بیش از 5،000 نفر در جهان به خاطر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته اند، سوالات درباره ویروس کرونا بیشتر و بیشتر هم شده اند. یکی از این سوالاتی که اغلب مردم درباره ویروس کرونا دارند، این است که آیا ممکن است که کسی دو بار ویروس کرونا بگیرد؟ با ما همراه باشید تا به این جواب شما پاسخ دهیم.

کیان سفر

آیا ممکن است که کسی دو بار ویروس کرونا بگیرد؟

در کشور چین که مبدا انتشار ویروس کرونا است، بیش از 100 مورد گزارش شده است که یک نفر از بیمارستان مرخص شده است و پزشکان اعلام کرده اند که این شخص دیگر ویروس کرونا ندارد، اما باز هم بعد از مدتی تست ویروس کرونای مثبت داشته اند!

مثلا یک مرد 36 ساله در همین ماه در ووهان چین از دنیا رفت و تاریخ مرگ او دقیقا 5 روز از بعد از مرخصی او از بیمارستان و خوب شدن حالش بود!

از طرفی اعلام شده است که در استان گوانگ دونگ چین، حدود 14 درصد از بیماران مبتلا به ویروس کرونا که درمان شده اند، دوباره تست مثبت کرونا داشته اند.

علاوه بر این ها، گزارش های مشابهی از کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز در این باره گزارش شده است که همگیشان حاکی از این هستند که یک فرد می تواند بعد از درمان دوباره به ویروس کرونا مبتلا شود و به اصطلاح دو بار ویروس کرونا بگیرد!

کیان سفر

مثلا یکی از موردهای ژاپن این بوده که یک خانم که تورلیدر بوده است، برای دومین بار به ویروس کرونا مبتلا گشته است. این خانم برای اولین بار در اواخر ماه ژانویه به ویروس کرونا مبتلا شد و در اوایل ماه فوریه از بیمارستان مرخص شد و پزشکان اعلام کرده اند که این شخص کاملا درمان شده است. اما متاسفانه دوباره به ویروس کرونا مبتلا شده است و این روزها دوباره در بیمارستان به سر می برد.

در این میان سوالی که برای مردم جهان پیش آمده، این است که مگر نباید بدن انسان بعد از ابتلا به یک ویروس، در برابر آن مقاوم شود؟ پس چطور است که این افراد بعد از درمان شدن دوباره به ویروس کرونا مبتلا شده اند؟

برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است که به گفته های پروفسور فیلیپ تیرنو (Philip Tierno) که پروفسور میکروبیولوژی و پاتولوژی دانشگاه نیویورک است، توجه کنیم. پروفسور فیلیپ تیرنو معتقد است که وقتی یک شخص بعد از ابتلا به ویروس کرونا درمان می شود، ممکن است که یک سری علائم خفته داشته باشد و اگر این ویروس باقی مانده در بدن دوباره به ریه شخص راه پیدا کند، دوباره می تواند آن فرد را به ویروس کرونا مبتلا کند.

در این میان یک سری از دانشمندان معتقدند که ممکن است که مرخص کردن زودهنگام بیماران از بیمارستان دلیل این مساله باشد و شاید به این دلیل است که گزارش های ناشی از ابتلای دوباره بیماران به ویروس کرونا تا این حد در جهان زیاد شده است.

کیان سفر

البته کیجی فوکودا (Keiji Fukuda) که مدیر دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هنگ کنگ است، معتقد است که وقتی یک بیمار درمان می شود، بدنش نسبت به ویروس کرونا مقاوم می شود و اگر دوباره به این ویروس مبتلا شود، نقص مربوط به سیستم ایمنی آن فرد است و این مساله خیلی نادر است. در واقع کیجی فوکودا معتقد است که کسانی که دوباره تست ویروس کرونا مثبت دارند، فقط تستشان مثبت است و عفونت دیگر در بدنشان وجود ندارد. کیجی فوکودا بر این باور است که ممکن است ذرات خفته ای از ویروس کرونا در بدن بیماران مرخص شده وجود داشته باشد و به خاطر همین باشد که تست آن ها مجدد مثبت می شود. اما این بدین معنی نیست که این افراد دوباره عفونت دارند و دوباره باید بستری شوند.

در نهایت بهتر است که به گفته آنتونی فائوسی (Anthony Fauci) که مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی است، اکتفا کنیم. آنتونی فائوسی اعلام کرده است که هنوز پاسخ صریح و دقیق این سوال که آیا ممکن است کسی دو بار به ویروس کرونا مبتلا شود، مشخص نشده است و هنوز از نظر علمی این مساله به اثبات نرسیده است. اما با این حال آنتونی فائوسی معتقد است که اگر این ویروس هم مثل ویروس های دیگر عمل کند، باید این طور باشد که هر کسی بعد از درمان در برابر ویروس کرونا مقاوم شود.

به هر حال هنوز باید تحقیقاتی در این زمینه انجام شود تا جواب اصلی این سوال مشخص شود. چراکه با توجه به گزارشاتی که درباره ابتلای دوباره بیماران به ویروس کرونا وجود دارد، احتمال این مساله می رود که این ویروس با ویروس های دیگر متفاوت باشد و بدن انسان نتواند حتی بعد از ابتلا به آن در برابرش مقاوم شود. هر چند همان طور که اشاره شد، یک سری از پزشکان و متخصصان معتقدند که این مساله ممکن نیست!

  • تورهای مرتبط
  • مقالات مرتبط
  • گالری
در حال حاضر مطلب مرتبط با این محصول موجود نیست.