پیشنهادات ویژه

خرید آنلاین

شرایط اقساط

آسان و ارزان خرید کنید .

با خرید آنلاین از کیان سفر؛ سریع، راحت و ارزان سفر کنید .

خرید تورهای قسطی آسان‌تر از همیشه

کلیک کنید !

جامع ترین تقویم فستیوال های مالزی

مالزی آنقدری پر از قومیت های مختلف با فرهنگ های متنوع و مذهب های گوناگون است که می توان گفت اگر به مالزی سفر کنید و در طول سفرتان فستیوال یا رویداد یا هر برنامه هیجان انگیز دیگری در مالزی برپا نشود، کمی بدشانس بوده اید! چراکه در اکثر ایام سال یک برنامه تفریحی و یک فستیوال در مالزی وجود دارد و به همین خاطر است که به شما توصیه می کنیم قبل از سفر به مالزی نگاهی به تقویم فستیوال های مالزی بیندازید‍! البته این نکته را در نظر بگیرید که زمان خیلی از فستیوال های مالزی بر اساس تقویم قمری سال به سال تغییر می کنند. از طرفی همان طور که می دانید زمان برگزاری مراسم های اسلامی نیز سال به سال تغییر می کند و هر سال تقریبا 10 روز تغییر پیدا می کنند. به همین خاطر ما زمان حدودی فستیوال ها را در ادامه ذکر کرده ایم که ممکن است تغییر پیدا کنند.

فستیوال های مالزی در ژانویه و فوریه

پونگ گال (در اواسط ژانویه)

پونگ گال یک فستیوال سال نو است که در شروع ماه تامیل تایلندی جشن گرفته می شود. پونگ گال در لغت به معنای سرریز است و دلیل نامگذاری آن هم به این خاطر است که در طول این فستیوال شکر، برنج و شیر را درون یک ظرف می ریزند و آن را روی هیزم های آتشین می گذارند و آنقدری صبر می کنند تا از دیگ سرریز شود. جالب است که بدانید این سرریزی نشانه فراوانی است و این طور تصور می شود که با این کار زندگی با وفور نعمت همراه می شود.

تایپوسام (در اواخر ژانویه/اوایل فوریه)

در طول فستیوال تایپوسام، هندوها با وارد کردن قلاب و سیخ به بدنشان به خودشان ریاضت می دهند تا به خدای خود ادای احترام کنند! جالب است که بدانید فستیوال تایپوسام در غارهای باتو در کوالالامپور با شور و حرارت بیشتری نسبت به دیگر نقاط مالزی برگزار می شود.

کیان سفر

سال نو چینی (اواخر ژانویه/ اوایل تا اواسط فوریه)

در طول فستیوال سال نو چینی در مالزی، جامعه چینی این کشور به دیدار دوستان و خانواده شان می روند و به کودکانشان به عنوان عیدی پاکت نامه های قرمز رنگ به همراه پول می دهند. در خیابان ها جشن های جذاب و اپراهای چینی برگزار می شود و بازارها شروع به فروش سوسیس و اردک و غذاهای محلی می پردازند. در طول برگزاری این فستیوال، شهرهای اصلی ساحل غربی مالزی غرق جشن و شادی می شوند و در آن ها رژه های جالبی برگزار می شود.

چاپ گوهمی (فوریه)

در شب پانزدهم سال نو چینی، در مالزی جشنی به پا می شود. در طول این شب آتشبازی ها و ترقه بازی های جالبی برگزار می شود و خانم ها به داخل آب دریا پرتقال می اندازند تا یک همسر خوب نصیبشان شود. به هر حال این جشن هم جشن جذابی است که شما را هم سر ذوق می آورد.

کیان سفر

فستیوال های مالزی بین ماه های مارس تا می

ایستر (مارس/آوریل)

ایستر یا عید پاک جشنی است که در جمعه پاک در کلیساهایی مثل سنت پیتر در شهر تاریخی ملاکا جشن گرفته می شود و یک جشن مذهبی به حساب می آید.

کینگ مینگ (آوریل)

در طول مراسم کینگ مینگ، هر کسی بر سر مزار آبا و اجدادش می رود و مراسم خاصی در مالزی برگزار می شود. این مراسم در ابتدای سومین ماه قمری برگزار می شود تا شروع فصل بهار و آغاز فصل کشت و کار جشن گرفته شود.

روز وساک (می)

در طول روز وساک، راهب های مالزی به معابد بودا می روند و در آنجا عبادت می کنند و مریدان آن ها پرندگان را از قفس آزاد می کنند تا تولد بودا را جشن بگیرند.

صباح فست (اواخر ماه می)

صباح فست جشنی یک هفته ای است که در شهر کوتا کینابالو برپا می شود و اگر در طول این جشن به این شهر سفر کنید، می توانید غذاهای خوشمزه میل کنید، از صنایع دستی این شهر دیدن کنی دو در برنامه های شاد شرکت کنید.

کیان سفر

فستیوال های مالزی در ماه های ژوئن تا آگوست

تولد یانگ دی پرتوان آگونگ (ژوئن)

این فستیوال در کوالالامپور برگزار می شود و موضوع آن جشن تولد شاه مالزی است. جالب است که بدانید هر 5 سال یک بار برگزاری این جشن به یکی از استان های مالزی واگذار می شود و هر بار بهتر و جذاب تر از قبل برپا می شود.

گاوی دایاک (ژوئن)

مردم استان ساراواک مالزی هر سال در پایان فصل برداشت برنج جشنی به پا می کنند و به نوعی شکرگذاری می کنند. اگر گذرتان در این ماه به این استان مالزی افتاد، حتما در این جشن شرکت کنید تا درک بیشتری از فرهنگ مالزی به دست بیاورید.

ضیافت سنت پیتر (24 ژوئن)

قومیت های اوراسیایی (نژاد مختلف آسیایی و اروپایی) در مالزی در این روز قایق هایشان را تزئین می کنند تا به فرشته ماهیگیری احترام بگذارند.

قایق اژدها (ژوئن/جولای)

در طول این فستیوال قایق ها تزئین می شوند و با تزئیناتی از سر و دم اژدها در آب روانه می شوند تا با یکدیگر به رقابت بپردازند. این مسابقات در پنانگ، ملاکا و کوتا کینابالو برگزار می شوند و هدفش این است که یادی کنند از یک محقق چینی که در طی اعتراضات خودش را در آّب غرق کرد!

کیان سفر

ساراواک اکستراواگانزا (آگوست)

در شهر کوچینگ در ماه آگوست یک فستیوال یک ماهه برگزار می شود که در آن نمایش هایی از هنرها و صنایع دستی و همین طور رژه های جالب خیابانی برپا می شود. از آن طرف یک سری نمایشگاه های غذایی و یک سری بازی های سنتی در شهر برگزار می شوند که در نوع خودشان جالب هستند.

فستیوال ارواح گرسنه (اواخر آگوست)

گفته می شود که در طول این روز در ماه هفتم قمری ارواح به خانه هایشان بر می گردند. به همین خاطر مراسم بزرگداشتی به پا می شود و در اپراها برنامه های جالب اجرا می شود و در طی مراسم عجیب و غریبی پول های کاغذی سوزانده می شوند!

روز ملی مالزی (31 آگوست)

در این روز در میدان مردکا در کوالالامپور و البته در دیگر شهرهای مالزی رژه های جالبی برپا می شود تا تاسیس کشور مالزی جشن گرفته شود.

فستیوال های مالزی در ماه های سپتامبر تا دسامبر

فستیوال مون کیک (سپتامبر)

این فستیوال که با نام فستیوال میانه پاییز نیز شناخته می شود، متعلق به مردم چینی مقیم مالزی است. در این فستیوال کیک های خوشمزه ای با کنجد و دانه هاکمی لوتوس درست می شود و یک جشن و سور و سات جالب در سطح شهر به پا می شود.

ناواراتری (سپتامبر-اکتبر)

در طول فستیوال ناواراتری در معابد هندو 9 شب مراسم های زیبایی از موسیقی کلاسیک اجرا می شود تا مصاحبت با خدایان هندو مثل شیوا، ویشنو و برهمان جشن گرفته شود.

تیمی تهی(اکتبر/نوامبر)

این فستیوال هندو در مالزی جشنی است که برای نمایش قدرت برپا می شود. در طول این فستیوال مریدان آیین هند روی زغال سنگ های داغ می دوند تا قدرت آسمانی خودشان را به معرض نمایش عموم بگذارند.

کیان سفر

دیپاوالی (اکتبر/نوامبر)

دیپاوالی که با نام دیوالی نیز شناخته می شود، یک فستیوال هندو است که به عنوان پیروزی نور بر تاریکی جشن گرفته می شود. در طول این فستیوال چراغ های نفتی در خارج خانه ها گذاشته می شوند تا لاکشمی (الهه کامیابی و موفقیت) به درب خانه ها بیاید و برایشان خوشبختی بیاورد. علاوه بر این در معابد دعا خوانده می شود و هر کسی برای موفقیت خانواده اش دعا می کند.

گذشته از همه این ها مسلمانان مالزی مراسم هایی مثل رمضان، عید فطر و عید قربان را نیز برگزار می کنند که در صورت تمایل می توانید در آن ها شرکت کنید.

کیان سفر

  • تورهای مرتبط
  • مقالات مرتبط
  • گالری
در حال حاضر مطلب مرتبط با این محصول موجود نیست.