پیشنهادات ویژه

خرید آنلاین

شرایط اقساط

آسان و ارزان خرید کنید .

با خرید آنلاین از کیان سفر؛ سریع، راحت و ارزان سفر کنید .

خرید تورهای قسطی آسان‌تر از همیشه

کلیک کنید !

راهنمای بازدید از دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران و در دو استان آذربایجان شرقی و غربی واقع شده است. این بدین معنی است که بخشی از دریاچه ارومیه متعلق به یک استان و بخش دیگر آن متعلق به استان دیگری است. دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه نمکی خاورمیانه و ششمین دریاچه نمکی بزرگ دنیا یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری ایران تلقی می شود. در ادامه شما را بیشتر با دریاچه ارومیه آشنا می کنیم. توصیه ما به شما این است که قبل از سفر به ارومیه و بازدید از دریاچه ارومیه این مطلب را با دقت بخوانید!

کیان سفر

ریشه اسم دریاچه ارومیه

امروزه به این دریاچه، نام دریاچه ارومیه اطلاق می شود و نامش را از مرکز استان آذربایجان غربی گرفته است. اما در زمان های باستانی دریاچه ارومیه را با نام های دیگری می شناختند که هنوز که هنوزه بحث های زیادی در مورد معانی نام های آن صورت می گیرد. برای مثال حتی در مورد ریشه همین نام ارومیه هم صحبت هایی وجود دارد. گفته می شود که نام دریاچه ارومیه از دو بخش اور (به معنای آرام) و میه (به معنای آب) تشکیل شده است. جالب است که بدانید زمانی در گذشته های دور، نام دریاچه ارومیه، دریاچه چیچست بوده است که معنیش در زبان اوستایی "درخشنده" بوده است که اتفاقا درخشندگی یکی از ویژگی های دریاچه ارومیه است و دلیلش هم وجود نمک زیاد در آب دریاچه ارومیه است. در شاهنامه هم از دریاچه ارومیه با نام دریاچه خانجست یاد شده است. کبودان هم یکی دیگر از نام های قدیمی دریاچه ارومیه است. البته دریاچه ارومیه نام های دیگری هم در گذشته داشته است و همه این ها نشان می دهد که اهمیت دریاچه ارومیه از قدیم الایام تا کنون تا چه اندازه زیاد بوده است.

تاریخ دریاچه ارومیه

بر طبق کاوش هایی که در اطراف دریاچه ارومیه انجام شده است، نشانه هایی از سکونت در منطقه اطراف دریاچه ارومیه دیده شده که قدمتشان به 7000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، اما قدمت خود دریاچه 9 قرن قبل از میلاد مسیح عنوان شده است. جالب است که بدانید در سال 1604 یک نبرد در اطراف دریاچه ارومیه اتفاق افتاد که به نبرد ارومیه معروف شده است و نبردی بین ارتش ایرانیان در زمان صفویان با ارتش عثمانی بوده است. گفتنی است که در طول 500 سال گذشته مناطق اطراف دریاچه ارومیه محل سکونت ایرانیان، ارامنه و آشوری ها بوده است.

کیان سفر

پارک ملی ارومیه

دریاچه ارومیه در سال 1973 میلادی به عنوان پارک ملی ایرانی ثبت شد و با 102 جزیره ای که در آن وجود دارد، در مجموع 462،600 هکتار مساحت دارد و با همه این صحبت ها، یکی از جذاب ترین مناطق توریستی ایران تلقی می شود.

تنوع زیستی در دریاچه ارومیه

در دریاچه ارومیه 62 گونه باکتری، 42 گونه قارچ میکروسکوپی، 20 گونه پلاکنتون، 311 گونه گیاهی، 226 گونه پرنده، 27 گونه دوزیست و 24 گونه پستاندار زندگی می کنند. 47 فسیل هم تا به حال در دریاچه ارومیه پیدا شده است. جالب است که بدانید در آب دریاچه ارومیه به خاطر شوری بیش از حد، هیچ ماهی نمی تواند زندگی کند.

کیان سفر

مواد معدنی دریاچه ارومیه

آب دریاچه ارومیه مملوء از مواد معدنی است و به همین خاطر است که خیلی از افراد بر درمانی بودن آب دریاچه ارومیه تاکید دارند. از قدیم الایام مسافران زیادی برای درمان بیماری هایشان به دریاچه ارومیه سفر می کنند و از خاصیت درمانی آن بهره می برند. حتی خیلی از پزشکان نیز رفتن به دریاچه ارومیه را برای بیمارانشان تجویز می کنند. جالب است که بدانید بعد از جنگ جهانی دوم یک بیمارستان در تهران افتتاح شد که درمان هایش با استفاده از آب دریاچه ارومیه صورت می گرفت. بر اثر تحقیقات مشخص شده است که آب دریاچه ارومیه بر روی بیماری هایی نظیر روماتیسم، نقرس، درد مفاصل، درد عصبی، سیاتیک، کوفتگی، آسیب های مفاصل، اگزما و حتی ناباروری تاثیرات مثبتی دارد.

جزایر دریاچه ارومیه

در مجموع در آب دریاچه ارومیه 102 جزیره وجود دارد که جزیره شاهی (جزیره اسلامی) بزرگترین جزیره و تنها جزیره مسکونی دریاچه ارومیه محسوب می شود. جالب است که بدانید در این جزیره 7 روستا وجود دارد.

بهترین زمان سال برای بازدید از دریاچه ارومیه

شما در هر زمانی از سال می توانید از چشم انداز جالب دریاچه ارومیه استفاده کنید. اما اگر می خواهید که اقامت طولانی تری در دریاچه ارومیه داشته باشید، از جزایر دریاچه ارومیه و از روستاهای اطراف دریاچه ارومیه دیدن کنید و از طبیعت زیبای آن استفاده کنید، بهتر است که ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد را برای بازدید از دریاچه ارومیه انتخاب کنید.

کیان سفر

راه های دسترسی به دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه در فاصله 100 کیلومتری از شهر تبریز واقع شده است. اگر شما بدون توقف مسیر تبریز تا دریاچه ارومیه را طی کنید، در شرایط ترافیک نرمال می توانید در عرض 1 ساعت و نیم به دریاچه ارومیه برسید. از طرفی دریاچه ارومیه حدودا 31 کیلومتر با شهر ارومیه فاصله دارد و بالطبع فاصله ارومیه تا دریاچه ارومیه را خیلی سریع تر می توانید طی کنید.

به هر حال اگر شما هم اهل طبیعت گردی هستید، حیف است که در ایران زندگی کنید و فرصت بازدید از این دریاچه زیبا را از دست بدهید.

  • تورهای مرتبط
  • مقالات مرتبط
  • گالری
در حال حاضر مطلب مرتبط با این محصول موجود نیست.