پیشنهادات ویژه

خرید آنلاین

شرایط اقساط

آسان و ارزان خرید کنید .

با خرید آنلاین از کیان سفر؛ سریع، راحت و ارزان سفر کنید .

خرید تورهای قسطی آسان‌تر از همیشه

کلیک کنید !

روستای ایستا در طالقان، روستایی که تکنولوژی را به چشم خود ندیده!

همه ما آدم ها به زندگی ماشینی عادت کرده ایم و شاید برایمان سخت باشد که حتی تصور یک ساعت زندگی بدون وجود تکنولوژی را به سرمان راه دهیم! اما شاید برایتان جالب باشد که در همین نزدیکی های شما و در همین کشور خودمان ایران، روستایی به نام روستای ایستا وجود دارد که مردمان آن مثل ما فکر نمی کنند و تمامی روزها و ساعات های زندگی خود را بدون استفاده از کوچک ترین تکنولوژی و امکانات رفاهی سپری می کنند. روستایی که مردمانی دارد که به نداشتن تکنولوژی افتخار می کنند و حتی استفاده از امکاناتی مثل ساعت، تلویزیون، دوش حمام و هر چیز دیگری را مجاز نمی دانند. روستایی که در گذشته متوقف شده است و به همین دلیل هم هست که عنوان روستای ایستا را به آن داده اند. با ما همراه باشید تا با هم سری به این روستای عجیب در طالقان بزنیم و ببینیم که دقیقا در آن چه خبر است و چرا تکنولوژی در آن جایگاهی ندارد!

درباره روستای ایستا در طالقان

در روستای ایستا طالقان هیچ گونه تکنولوژی وجود ندارد و فقط یک نیسان آبی در آن وجود دارد که تنها نشانه مدرنیته در این روستای عجیب و غریب است. ایستا جایی است که بچه هایش به مدرسه نمی روند و در مکتب خانه درس می کنند و هیچ کسی در آن روزنامه نمی خواند و حتی گوشی تلفن همراه هم ندارد. مردم این روستا در خانه های خود حتی ساعت هم ندارند و درب خانه های خود را به روی هر گونه تکنولوژی بسته اند. با همه این صحبت ها، دیگر نیاز به ذکر این مساله نیست که این روستا دسترسی به اینترنت هم ندارد و مردمان آن از حال و اوضاع مردم دیگر دنیا خبری ندارند و اصلا هم نیازی به دانستن چنین اطلاعاتی احساس نمی کنند!

کیان سفر

اصالت مردم روستای ایستا طالقان

مردم روستای ایستا طالقان اصالتا تبریزی هستند. حدودا 30 سال پیش بوده که این تبریزی ها وسایل خودشان را جمع کردند و بدون هیچ تکنولوژی راهی طالقان شدند تا روستای ساده و آرام خود را در استان البرز بسازند. این روستا به قدری آرام و ساکت است که حتی خانه های آن زنگ ندارد و خیلی ساده مردم روستا با طناب درب خانه ها را باز می کنند و بدون هیچ گونه سر و صدایی وارد خانه های خودشان می شوند. آن ها می گویند که پیرو (میرزا صادق تبریزی) که یکی از پیشروان مذهبی دوران مشروطه بوده هستند و چون او در زمان قبل از مرگش، فتواهای زیادی برای مبارزه با مدرنیته داده است، آن ها هم از مدرنیته بدشان می آید و ترجیح می دهند که زندگی خود را به دور از هر گونه تکنولوژی سپری کنند.

شکل و شمایل روستای ایستا طالقان

این روستا یک دیوار خشتی طولانی دارد که در آن 9 در چوبی به چشم می خورد که همگی از نظر اندازه، شکل و رنگ شبیه به هم هستند و هر کدامشان یک طناب دارند که با کشیدن آن ها می توان آن درب مورد نظر را باز کرد. جالب است که بدانید 9 خانوار در پشت این درب ها زندگی می کنند و جمعیت این روستای عجیب در طالقان را تشکیل می دهند.البته این دیوار دو درب بزرگ تر هم دارد که به نوعی ورودی و خروجی روستا هستند و عموم مردم روستا از آن ها استفاده می کنند. نکته جالب دیگر اینکه آن ها حدود 15 هکتار زمین در اختیار دارند و مساحت خانه هایشان به 1،000 متر مربع می رسد.

کیان سفر

نحوه زندگی مردم ایستا طالقان

جالب است که بدانید مردم این روستا تا جایی که می توانند، از هیچ گونه مواد اولیه آماده ای استفاده نمی کنند و خودشان همه وسایل زندگیشان را درست می کنند. این طور که مردم روستای ایستا طالقان می گویند، فقط گاهی اوقات مجبور می شوند که یک تکه لباس از خارج روستا تهیه کنند و به جز این مورد سعی می کنند که احتیاجی به دنیای بیرون از روستای خودشان نداشته باشند! حتی بچه های این روستا هم به مدرسه نمی روند و پدر و مادرهایشان تا جایی که بچه ها خواندن و نوشتن بلد باشند، به آن ها آموزش می دهند و آن ها را با قرآن آشنا می کنند و حلال و حرام را به آن ها یاد می دهند. دختران این روستا در سن 15 تا 16 سالگی ازدواج می کنند و تشکیل خانواده می دهند. جالب است که بدانید در جلوی همه خانه ها یک فانوس آویزان شده است که کم و بیش فضا را روشن کرده اند و بدین شکل است که مردم این روستا نیازی به الکتریسیته و برق را احساس نمی کنند. آن ها هیچ وقت موارد اولیه غذایی را به صورت آماده تهیه نمی کنند و اگر هم روستا به کالایی نیاز داشته باشد، یکی از مردان روستا به خارج روستا می رود و برای اهالی روستا خرید می کند که البته این اتفاق هم هر چند ماه یک بار رخ می دهد. آن ها حتی برای گرم کردن آب برای حمام کردن هم از آتش استفاده می کنند و اصلا نیازی به داشتن آب گرم کن احساس نمی کنند! نکته جالب دیگر اینکه مردم روستا با نگاه کردن به آسمان، ساعت را می سنجند و وقتی که خورشید به میان آسمان می رسد، نماز می خوانند.

ماجرای نیسان آبی روستای ایستا طالقان

همان طور که گفته شد مردم این روستای عجیب در طالقان، به تنها تکنولوژی که اجازه ورود داده اند، یک نیسان آبی است که آن هم برای موقع مبادا در روستا پارک شده است! جالب است که بدانید تا مردم روستای ایستا تا همین 5 سال پیش، همین نیسان آبی را هم نداشته اند و بعد از بحث و جدل های زیاد با اعضای روستا، بالاخره تصمیم بر این گرفته اند تا حداقل یک نیسان آبی در روستا داشته باشند تا در مواقع ضروری دستشان به یک جایی بند باشد!

کیان سفر

درباره نامگذاری روستای ایستا طالقان

جالب است که بدانید یک کتاب توسط محقق و نویسنده ای به نام حسین عسگری منتشر شده است که در آن برای اولین بار درباره این روستا صحبت شده است و این محقق بوده است که نام ایستا را برای این روستا انتخاب کرده است. در واقع به نظر او مردم این روستا در زمان گذشته متوقف شده اند و نام ایستا برای آن ها گزینه مناسبی است!

درباره ممنوع بودن ورود دختران به روستای ایستا طالقان

شاید تا همین جای متن هم به این نتیجه رسیده باشید که این روستا عجیب ترین روستای ایران است! اما باید به شما بگوییم که این مواردی که تا این جای متن به آن ها اشاره کردیم، همه ماجرا نیست و عجیب بودن این روستا از آن چیزی که فکرش را می کنید، بیشتر است! جالب است که بدانید هیچ زنی اجازه ورود به این روستا را ندارد و دلیل این امر هم این است که مردان روستای ایستا طالقان، صحبت کردن و دیدن هر زن نامحرمی را خط قرمز می دانند و با کسی به جز محارم خودشان که شامل دختران، همسر، مادر، خواهر، خاله، عمه و مادرزنشان می شود، صحبت نمی کنند! به همین خاطر هم خود زنان روستا هم حق ندارند که از روستای ایستا و یا حتی خانه هایشان بیرون بیایند، مگر اینکه مجبور شوند و اتفاق بدی برایشان بیفتد!

  • تورهای مرتبط
  • مقالات مرتبط
  • گالری
در حال حاضر مطلب مرتبط با این محصول موجود نیست.