پیشنهادات ویژه

خرید آنلاین

شرایط اقساط

آسان و ارزان خرید کنید .

با خرید آنلاین از کیان سفر؛ سریع، راحت و ارزان سفر کنید .

خرید تورهای قسطی آسان‌تر از همیشه

کلیک کنید !

عجیب ترین قانون سنگاپور، قانون ممنوعیت فروش آدامس!

ممنوعیت فروش آدامس در سنگاپور یکی از مشهورترین قوانین عجیب و غریب در دنیا است.در اوایل دهه 1990 میلادی که این قانون در سنگاپور مطرح شد، روزنامه نگاران غربی تمام تمرکزشان را روی این قانون گذاشته بودند و یک عالمه مقاله های جالب در موردش در روزنامه ها و مجله هایشان درج کردند و این نشان می دهد که این قانون از همان ابتدا نیز یک قانون عجیب و غریب بوده است. البته این قانون در حال حاضر به آن سفت و سختی آن سال ها اجرا نمی شود، اما به هر حال هنوز این قانون برداشته نشده است. در واقع وقتی که تفاهم نامه تجارت آزاد آمریکا-سنگاپور در سال 2004 امضا شد، اجازه این هم صادر شد که فقط آدامس هایی که دارای خاصیت مفیدی برای سلامتی هستند (مثل آدامس های ترک سیگار، آدامس های مفید برای دندان و دیگر آدامس های بدون شکر) در سنگاپور و البته فقط در داروخانه ها به فروش برسد. البته نترسید! هیچ کس شما را در سنگاپور به خاطر داشتن یک یا دو بسته آدامس که از کشور خودتان آورده باشید، جریمه نمی کند! اگر برایتان جالب شده که داستان این ممنوعیت در سنگاپور چیست، با ما همراه باشید.

داستان ممنوعیت فروش آدامس در سنگاپور از کجا شروع شد؟

بر اساس گفته اولین نخست وزیر سنگاپور (آقای لی کوان یو)، قضیه از آنجایی شروع شد که در اوایل دهه 1980 میلادی آنقدری به کف خیابان های سنگاپور و حتی صندلی های وسایل حمل و نقل عمومی سنگاپور آدامس چسبیده بود که هر ساله 150،000 دلار برای تمیز کردن این آدامس ها خرج می شد! در آن زمان ها در سنگاپور یک سری ممنوعیت ها در مورد آدامس وجود داشت. برای مثال کسی حق نداشت که در تلویزیون تبلیغ آدامس را انجام دهد. اما به نظر می رسید که این ممنوعیت ها جوابگو نبود! آخر کار در سال 1987 میلادی بود که سیستم مترو سنگاپور راه اندازی شد که حدودا 5 میلیارد هزینه در پی داشت و متاسفانه مردم سنگاپور باز هم شروع کردند به چسباندن آدامس ها روی سنسورهای درب های قطارهای مترو که این کار هم باعث خراب شدن و آسیب رساندن به این قطارها می شد! همین شد که فروش آدامس، جویدن آدامس و هر آنچه به آدامس مربوط می شد، در سنگاپور ممنوع شد تا سنگاپور تمیز بماند و به این مشکلات دچار نشود! قانونی که هنوز که هنوزه موجب تعجب همگان می شود، ولی در عین حال اجرا شده است و نتایج جالبی هم در پی داشته است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

کیان سفر

آیا واقعا ممنوعیت فروش آدامس در سنگاپور اجرا شد؟

در سال 1992 میلادی بود که رئیس جمهور وقت سنگاپور (آقای گو چوک تونگ) قانون ممنوعیت جویدن آدامس در سنگاپور را عنوان کرد و در آن زمان نظرهای مثبت و منفی متعددی در سنگاپور عنوان شد. یک سری از افراد از این مسئله خوشحال بودند که بالاخره سنگاپور تمیز می شود و دیگر نیازی نیست که هزینه های زیادی برای تمیز کردن سنگاپور صرف شود. مخصوصا کسانی که به نوعی کارشان به تمیز کردن این آدامس ها از سطوح مختلف مربوط می شد، از اعلام شدن این قانون اظهار خوشحالی کردند. از آن طرف یک سری افراد دیگر این قانون را نفی آزادی شخصی می دانستند و فکر می کردند که چنین ممنوعیت هایی نتیجه های مثبتی در پی نداشته باشد. اما دولت سنگاپور در کمال تعجب هیچ مقابله ای با اعتراضات نکرد و تنها کاری که انجام داد، تعیین جریمه های سنگینی برای کسانی بود که به فروش آدامس ادامه می دادند! به همین دلیل رفته رفته این قانون اجرا شد و دیگر کسی بر خلاف آن عمل نمی کرد.

کیان سفر

ممنوعیت فروش آدامس در سنگاپور چه نتیجه ای در پی داشت؟

به هر حال نتیجه چنین قانون عجیب و غریبی در سنگاپور به همراه قوانین سرسختانه دیگر باعث شده است که بعد از 30 سال سنگاپور به عنوان یکی از تمیزترین شهرهای دنیا و یکی از پیشرفته ترین و جذاب ترین شهرهای جهان شناخته شود. حالا می توانید انتظارش را داشته باشید که به محض وارد شدن به خاک سنگاپور، احساس کنید که در یک بهشت زمینی پا گذاشته اید. بهشتی که تمیزی در هر گوشه آن به چشم می خورد و همگان را به تعجب وا می دارد. برای رزرو تور سنگاپور می توانید با همکاران ما در آژانس مسافرتی کیان سفر تماس بگیرید تا شما هم بتوانید این همه زیبایی را از نزدیک ببینید و از جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی سنگاپور برای گذراندن یک تعطیلات ایده آل و به یادماندنی استفاده کنید.

کیان سفر

  • تورهای مرتبط
  • مقالات مرتبط
  • گالری
در حال حاضر مطلب مرتبط با این محصول موجود نیست.