پیشنهادات ویژه

خرید آنلاین

شرایط اقساط

آسان و ارزان خرید کنید .

با خرید آنلاین از کیان سفر؛ سریع، راحت و ارزان سفر کنید .

خرید تورهای قسطی آسان‌تر از همیشه

کلیک کنید !

هر آنچه باید در مورد گنجنامه همدان بدانید

گنجنامه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری همدان است که هر کسی باید حداقل یک بار در زندگیش زیبایی و شکوه آن را از نزدیک ببیند. در گنجنامه یک آبشار بسیار زیبا با طبیعت فوق العاده بی نظیر وجود دارد که فضایش حال هر مسافری را خوب می کند. البته فقط این طبیعت زیبا نیست که باعث اهمیت گنجنامه شده است، بلکه این جاذبه گردشگری از حیث تاریخی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد و با وجود کتیبه هایی که روی کوهستان الوند در گنجنامه حک شده اند، قدمت همدان تایید می شود و اصلا به همین خاطر است که به راحتی می توان لقب مهمترین جاذبه توریستی همدان را به گنجنامه همدان داد. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد گنجنامه و جذابیت هایش به شما ارائه می کنیم که مطمئنا شما هم با خواندنشان غافلگیر خواهید شد. با ما همراه باشید تا هر آنچه باید در مورد گنجنامه همدان بدانید را به شما بگوییم!

گنجنامه همدان کجاست؟

گنجنامه در فاصله 5 کیلومتری شهر کنونی همدان واقع شده است و شما با ماشین می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. در گنجنامه آبشاری وجود دارد که با همین نام (آبشار گنجنامه) خوانده می شود و ارتفاعش به 12 متر می رسد و یکی از مشهورترین آّبشارهای ایران تلقی می شود. با بازدید از آبشار گنجنامه فرصت این را پیدا خواهید کرد که در صورت تمایل در الوند همدان کوهنوردی کنید. خیلی از اهالی همدان و یا حتی مسافران صبح زود به گنجنامه می روند تا به قله 3580 متری آن برسند. البته خیلی از افراد هم ترجیح می دهند که در گنجنامه همدان بمانند و ناهارشان را در میان طبیعت زیبای آن میل کنند. یک سری از افراد هم بعد از بازدید از گنجنامه در فصل زمستان به پیست اسکی تاریک دره در فاصله 4 کیلومتری گنجنامه همدان می روند تا برف بازی کنند و یا ورزش مفرح اسکی را تجربه کنند.

کیان سفر

تاریخ گنجنامه همدان

همان طور که می دانید همدان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است و در قدیم الایام با نام هگمتانه شناخته می شده است.در زمان هخامنشیان، همدان پایتخت ایران بوده است، در زمان اشکانیان و ساسانیان به عنوان پایتخت تابستانی ایران محسوب می شده است و همه این ها نشان می دهد که همدان تا چه اندازه از نظر تاریخی اهمیت دارد. گنجنامه هم به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری همدان این تاریخ را به زیباترین شکل ممکن در دل خود حفظ کرده است و شما می توانید در آن دو کتیبه را ببینید که شکوه و عظمت امپراتوری هخامنشیان در آن ها نمود پیدا کرده است.

جالب است که بدانید یک جاده در زمان هخامنشیان وجود داشته است که هگمتانه و دولت شهر بابل را به هم متصل می کرده است و به نوعی یکی از مهمترین جاده های ایران زمین در آن زمان بوده است. به همین دلیل چهارمین پادشاه پارسی دوران هخامنشیان یعنی داریوش دستور داد تا یک حکاکی را روی کوه الوند و در محل گنجنامه انجام دهند. بعد از آن هم پسرش خشایارشا یک کتیبه دیگر در گنجنامه سفارش داد تا درست کنار کتیبه پدرش قرار بگیرد.

کیان سفر

داستان جالب در مورد گنجنامه

گنجنامه در لغت به معنای نامه ای است که در آن یک گنج توصیف شده است و به همین خاطر برای سال های متوالی مردم فکر می کردند که این دو کتیبه راهنمایی برای یک گنج مخفی هستند و تلاش می کردند که این گنج ناشناخته را پیدا کنند! گروهی دیگر از مردم فکر می کردند که این دو کتیبه روایت گر داستان جنگ ها بوده اند و همین طور زبان به کار رفته در این کتیبه ها ناشناس ماند تا اینکه یک باستان شناسی فرانسوی شروع به مطالعه روی آن ها کرد. این اتفاق در قرن 19 میلادی اتفاق افتاد. اما در نهایت این باستان شناس فرانسوی موفق نشد و یک باستان شناس انگلیسی به نام هنری راولینسون (Henry Rawlinson) بالاخره توانسته پرده از این کتیبه ها بردارد و متن آن ها را ترجمه کند. امروزه شما می توانید با سفر به همدان و بازدید از گنجنامه، ترجمه این دو کتیبه را ببینید و بدون هیچ مشکلی منظور این دو کتیبه تاریخی را متوجه شوید.

کیان سفر

درباره کتیبه های گنجنامه

هر دو کتیبه های گنجنامه به شکل مستطیل هستند و عمق 30 سانتی متری دارند. کتیبه داریوش در سمت چپ کتیبه خشایار شاه قرار گرفته است و طول و عرض آن 2.90 متر و 1.90 متر است و کمی از کتیبه خشایارشا ارتفاع کمتری دارد.

هر کدام از کتیبه ها 20 خط دارند و در سه ستون و با سه زبان مختلف (بابلی نو، ایلامی و پارسی قدیم) نوشته شده اند و با خواندن آن مطمئنا شما هم از این تاریخ بلندبالای کشورمان غرق در غرور و لذت می شوید.

کیان سفر

دهکده توریستی گنجنامه

در گنجنامه یک مرکز تفریحی نیز تعبیه شده است که با نام دهکده توریستی گنجنامه شناخته می شود و در آن یک مرکز خرید، یک غار آکواریوم و امکانات تفریحی تعبیه شده است که شما می توانید در صورت تمایل از آن ها استفاده کنید. حتی یک سری واحد اقامتی نیز در آن وجود دارد که در صورت تمایل می توانید در یکی از آن ها اقامت کنید و همزمان از طبیعت زیبا، چشم انداز بی نظیر و هوای پاک و خنک گنجنامه لذت ببرید.

  • تورهای مرتبط
  • مقالات مرتبط
  • گالری
در حال حاضر مطلب مرتبط با این محصول موجود نیست.